Last SAT math problem - more than half got it wrong
January 16, 2009 by Gail Kaufmann  | 

Alice bought m pens for n dollars each, and Ben bought n pens for m dollars each. Which of the following is the average price per pen, in dollars, for all the pens that Alice and Ben bought?

 

Feel free to e-mail me if to check your answer.